History Learning Unit
Iveta Hliváková
Created on November 16, 2024
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
ANCIENT EGYPT
Learning unit
MONSTERS COMIC "SHARING IS CARING"
Learning unit
PARTS OF THE ANIMAL CELL
Learning unit
PARTS OF A PROKARYOTIC CELL
Learning unit
PARTS OF THE PLANT CELL
Learning unit
Transcript
História mesta
L
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
NEXT
LEARNING EXPERIENCE QUIZ
NEXT
Unit 02
LEARNING EXPERIENCE
1.úloha
1. Centrum Rožňavy patrí k najkrajším na Slovensku. Tvorí ho historické jadro, ktoré vzniklo koncom 15. storočia. Námestie má tvar V minulosti sa práve tu odohrávali najdôležitejšie a najvýznamnejšie udalosti v meste. Tak je tomu aj dnes, keď sa tu usporadúvajú rôzne kultúrne podujatia a trhy. Od roku 1991 je chránené ako pamiatková zóna.
Ahojte. Som permoník Minko a budem vás sprevádzať našim mestom, ktorého história je spojená s ťažbou zlata striebra a medi. Pozriem sa do kroniky a čítam: prvý krát sa píše o našom meste v roku 1291 keď vládol Ondrej III. a mestské výsady získala Rožňava v roku 1382 od Ľudovíta I. A takto to začalo. Jeden pastier, ktorý pásol kravy išiel hľadať zvonec, ktorý stratila jeho jalovička. Namiesto zvončeka našiel jednu zlatú trojružu. Pastier od únavy zaspal a snívalo sa mu, že k nemu prišla jedna víla a zašepkala mu tieto slová: „Budeš bohatý, ale šťastie budeš mať až na druhom svete!“ Keď sa pastier prebudil a vrátil sa domov porozprával svoj sen svojim blízkym a ukázal im čo našiel. Na tom mieste kde pastier našiel trojružu začali kopať a našli tam zlato, ktoré sem prilákalo veľa zlatokopov. Prisťahovali sa sem baníci ktorí si tu založili novú osadu, ktorú nazvali Rosenau. Aj v erbe mesta môžeme nájsť tri zlaté ruže, ktoré dali Rožňave jej meno. A my permoníci stále bdieme nad podzemnými pokladmi, ktoré sa tu dodnes nachádzajú. Ale máme tu aj poklady, ktoré sú na povrchu...
Unit 02
LEARNING EXPERIENCE
2.úloha
2. Uprostred námestia stojí smutná pani z mramoru. Tento pomník dal postaviť Dionýz Andrássy svojej milovanej manželke, láskavej a dobročinnej žene. Bola opernou speváčkou na viedenských scénach. Práve tu, vo Jej rodnej Viedni, sa zoznámila s grófom Dionýzom Andrássym, obdivovateľom a veľkým milovníkom výtvarného umenia a literatúry. Začal sa tak nekonečný príbeh lásky opernej speváčky a grófa. K Jej nešľachtickému pôvodu mala námietky grófova rodina. Ale nedokázali zabrániť láske a odhodlaniu dvoch mladých ľudí. Ich láska, bola spečatená v utajení v talianskej Pise sobášom v apríli 1866. Táto výnimočná žena, sa stala zmyslom života mladého vydedeného grófa. I keď neskôr Dionýz získal späť svoje dedičské práva, gróf s manželkou svoj rodný kraj nenavštevoval a neprejavoval záujem ani o rodinný majetok. Manželský pár žil vo Viedni, neskôr sa presťahoval do Mníchova. Výnimkou bol rok 1879, kedy manželia v tajnosti navštívili Dionýzovo krásnohorské panstvo a Františka tak spoznala hrad i krajinu okolo.
Unit 02
LEARNING EXPERIENCE
3.úloha
3. Ďalšou zastávkou je objekt, ktorý bol postavený v roku 1710 na pamiatku stredovekej epidémie. Vidieť tu môžeš sochu Immaculaty - Panny Márie Nepoškvrnenej v životnej veľkosti, ktorá je umiestnená na vysokom podstavci. Postava Márie je zobrazená v dlhom rúchu a plášti a stojí na symbolickej zemeguli, ktorá je ovinutá hadom. Mária vo vytočenom postoji so zopnutými rukami a mierne naklonenou hlavou pravou nohou prišľapuje hada, ktorý symbolizuje chorobu. Do tajničky zapíš názov stĺpa v mene, ktorého je aj názov stredovekej epidémie. X
Unit 02
LEARNING EXPERIENCE
4.úloha
Katedrála Nanebovzatia Panny Márie je rímskokatolícka katedrála v Rožňave a sídlo rožňavskej diecézy. Gotický kostol bol dokončený v roku 1304. Pôvodne bol postavený ako farský kostol. Na prelome 15. a 16. storočia sa začala rozsiahla prestavba. V roku 1776 sa stal kostol katedrálou. Z gotickej fázy sa v interiéri zachovalo len kamenné pastofórium a západná empora. Po tom ako sa kostol stal katedrálou prešiel veľkými úpravami, a z tohoto obdobia pochádza aj väčšina mobiliáru. Neskôr bol interiér neogoticky upravený.V roku 1836 bola južná bočná loď upravená na Kaplnku svätého Neita, ktorého relikvie sem boli prinesené z Ríma. Boli overené v roku 1819 a darované pápežom Gregorom XVI. v roku 1835.Kostol bol pôvodne bez veže, samostatne stojaca klasicistická zvonica bola pristavaná v rokoch 1776-1779. Ide o typický príklad takzvaného gemerského klasicizmu.
4. Najvzácnejšou a najstaršou kultúrnou pamiatkou v Rožňave je Katedrála Nanebovzatia panny Márie v Rožňave. Z niekdajšieho bohatého stredovekého zariadenia sa tu zachovala unikátna tabuľová maľba kde je zobrazená Sv. Anna Samotretia (Metercia 1513) s dobovým realistickým zobrazením ťažby a spracovania rudy v okolí mesta vo vzájomne organicky súvisiacich scénach. Je najstarším zobrazením baníckej činnosti na oltárnom obraze v strednej Európe. Nad vstupnou bránou katedrálneho kostola sa nachádzajú štyri kresťanské symboly. Z ľavej strany sú to mitra, biblia, vinič a ktorý je symbolom Večere Pánovej (eucharistie). Večera Pánova je sviatosť, v ktorej prijímame Ježišovu obeť za nás, skutočnosť, že Ježiš aj za nás prelial svoju nevinnú krv.
Unit 02
LEARNING EXPERIENCE
5.úloha
5. Chodníkom, ktorý ide popri katedrálnom kostole sa dostaneme k budove gymnázia, ktoré nesie meno po našom rodákovi P. J. Šafárikovi. Bol to historik a jazykovedec, významný predstaviteľ slavistiky, básnik. Narodil sa ako syn evanjelického farára v Kobeliarove na východnom Slovensku. Prvé vzdelanie získal u svojho otca na fare. V roku 1805 odišiel na gymnázium do Rožňavy a neskôr do neďalekého mesta v našom okrese, do
Unit 02
LEARNING EXPERIENCE
Riešenie
Došli sme do cieľa našej krátkej prechádzky po Rožňave. Pohľadom na erb nášho mesta s rozlúčime. Ešte nezabudni všetky písmená z farebných štvorčekov questingu zapísať sem aby si sa dozvedel tajničku. Dovidenia niekedy v budúcnosti v malom okresnom meste na Gemeri a
Renesančná veža bola postavená v rokoch 1643 – 1654 na mieste staršej gotickej stavby, pristavená k pôvodnej radnici, ktorá bola na mieste dnešného Kostola sv. Františka Xaverského. Koncom 18. storočia bola ochoza a strecha zrenovovaná v barokovom štýle. Dnes 36,5 m vysoká veža v minulosti plnila strážnu funkciu, svedectvom čoho je zachovaná strieľňa a turecká delová guľa. Na južnej fasáde veže sú svedkovia historického vývoja veže - pamätná tabuľa, delová guľa a slnečné hodiny. Pamätná tabuľa je z čias stavby veže a zobrazuje dobovú podobu erbu mesta a mená vtedajších richtárov. Nad ňou je delová guľa z čias tureckých nájazdov, ktorá uviazla v múre veže a viditeľná je z nej iba pologuľa. Slnečné hodiny vyhotovil rožňavský rodák Juraj Gömöri.
Rozsiahly objekt radnice na západnej strane rožňavského štvorcového námestia vznikol po roku 1711 spojením dvoch starších, pôvodne dvojpodlažných barokových susediacich budov, ktoré dostali pri úprave jednotnú fasádu. Radnica pozostávala z prízemia a prvého poschodia. Neskôr, v 19. storočí ju nadstavali o ďalšie poschodie a klasicisticky prefasádovali, v polovici 20. storočia pričlenili k radnici meštiansky dom na severnej strane, avšak so zachovaním jeho pôvodnej fasády a upravené boli reprezentačné priestory druhého poschodia na divadelnú sálu.